Hjælp

Få dine billetter hurtigere

Vurdering: 4.7 4.7
Brug appen

City Sightseeing København: 72 TIMER alle ruter hop-på-hop-af-bustur

Oplev København fra øverste etage af en bus, og få den bedste udsigt i byen

City Sightseeing - Klassisk rute
Åben i dag: 10:00 - 17:00
Bysightseeing - farverig rute
Åben i dag: 11:45 - 16:45
Bysightseeing - Grøn rute
Åben i dag: 11:00 - 15:00
Lydguide: Dansk, Engelsk, Fransk, Italiensk, Japansk, Kinesisk, Polsk, Russisk, Spansk, Svensk, Tysk
Hurtigkø
Leverandør: City Sightseeing LTD
Registreret adresse: Suite 8 Grosvenor House, Prospect Hill, B97 4DL, Redditch, GB
Kontaktoplysninger

Kontakt Tiqets Hjælpecenter, eftersom vi fungerer som kontaktperson på vegne af leverandøren af aktiviteten

Opgrader din oplevelse

Se nærmere på flere billetmuligheder, herunder rundvisninger og City Cards

Få mere at vide

Noget af indholdet på denne side er oversat automatisk og kan indeholde unøjagtigheder.

Hop-på-hop-af-bustur på 72 timer, der dækker alle ruter
Standsninger i nærheden af de største seværdigheder
Entré til seværdigheder
  • Nyd en 72 timers ubegrænset Hop-på-hop-af-busturbillet med 360º panoramaudsigt over København
  • Få adgang til tre busturruter rundt i København, der dækker hele byen og dens vigtigste seværdigheder
  • Nyd gratis Wi-Fi på alle busser, et gratis kort og lydguider på 11 sprog for at hjælpe med at lære om Københavns historie og kultur

Du kan absolut ikke besøge København uden en tur til Nyhavnskanalen. Hop på Classic Copenhagen-ruten, og hop af for at udforske den charmerende havnefront i ro og mag.

Du finder jazzbarer, madboder og rækker af regnbuefarvede terrasser. Dette farverige område har en farverig historie, der matcher. Havnen blev bygget af svenske krigsfanger i det 17. århundrede og var berygtet for beruselse, udskejelser og prostitution. Her er H.C. Andersen også vokset op.

Tag en selfie foran det maleriske citrongule hus, hvor Danmarks nationalhelt skrev sit første eventyr nogensinde. Hop tilbage og gå til den berømte statue af Den Lille Havfrue, en hyldest til den tragiske (i hvert fald i den oprindelige historie) heltinde i Andersens mest berømte fortælling!

I nærheden kan du slentre ned ad den dejlige parkforede Langelinie-mole og beundre de kolossale luksus krydstogtskibe. Med denne 72-timers billet, der dækker alle ruter, er din tur til alle must-see attraktioner i København sikret!

Gyldig i: 72 t

Når din billet er aktiveret, er den gyldig i 72 timer.

Vis din smartphonebillet til buschaufføren.

  • Klassisk rute: Varighed 1 time 30 minutter, frekvens 30 minutter, afgang fra Ved Stranden
  • Farverig rute: Varighed 55 minutter, frekvens 1 time, start fra Ved Stranden
  • Grøn rute: Varighed 45 minutter, frekvens 2 timer, start fra Tivoli / Radisson Collection Royal Hotel
City Sightseeing - Klassisk rute
Søndag 10:00 - 17:00
Mandag 10:00 - 17:00
Tirsdag 10:00 - 17:00
Onsdag 10:00 - 17:00
Torsdag 10:00 - 17:00
Fredag 10:00 - 17:00
Lørdag 10:00 - 17:00
Bysightseeing - farverig rute
Søndag 11:45 - 16:45
Mandag 11:45 - 16:45
Tirsdag 11:45 - 16:45
Onsdag 11:45 - 16:45
Torsdag 11:45 - 16:45
Fredag 11:45 - 16:45
Lørdag 11:45 - 16:45
Bysightseeing - Grøn rute
Søndag 11:00 - 15:00
Mandag 11:00 - 15:00
Tirsdag 11:00 - 15:00
Onsdag 11:00 - 15:00
Torsdag 11:00 - 15:00
Fredag 11:00 - 15:00
Lørdag 11:00 - 15:00
  • Annullering er mulig indtil 24 timer før datoen for dit besøg.
  • Ombooking er mulig op til 24 timer før datoen for dit besøg.

Vurderinger og omtaler

3,5
4 verificerede kundeomtale
5
4
3
2
1
1
2
0
0
1

Kundens billeder

3 omtaler
s
simone,  Italy Italy
11 maj 2024
Forfærdeligt
Ho acquistato il pacchetto da 72H. Quando ho selezionato il 4 maggio come prima giornata, Tiqets non mi ha notificato che il 5 maggio ci sarebbe stata la maratona di Copenhagen. Questo ha...
Ho acquistato il pacchetto da 72H. Quando ho selezionato il 4 maggio come prima giornata, Tiqets non mi ha notificato che il 5 maggio ci sarebbe stata la maratona di Copenhagen. Questo ha provocato la cancellazione dei bus per l'intera giornata del 5 maggio, facendomi perdere un terzo del pacchetto che ho comprato. Pessima organizzazione.
Hop-On Hop-Off Bus Copenhagen: All Routes
A
Andrea,  Slovakia Slovakia
25 jun. 2023
Fremragende
Driver Kerekes was very kind. He helped us how to spend a amazing time in Copenhagen
Hop-On Hop-Off Bus Copenhagen: All Routes
M
Muriel,  France France
21 sep. 2023
Godt
On a un peu galèrer pour trouver le stop numéro un. Quand on ne maîtrise pas une ville c'est parfois compliqué de s'orienter. Une fois trouvé, c'était très bien. Le circuit classique rouge est...
On a un peu galèrer pour trouver le stop numéro un. Quand on ne maîtrise pas une ville c'est parfois compliqué de s'orienter. Une fois trouvé, c'était très bien. Le circuit classique rouge est agréable. Le violet également. Notre billet est pour 3 jours cela nous permettra de faire également le vert qui lui n'a que 3horaires pour le réaliser 11h00, 12h00, 13h00. On apprécie toujours de faire le hop on/off car il permet d'avoir une très belle vue d'ensemble de la ville.
Hop-On Hop-Off Bus Copenhagen: All Routes

Udvalgte kombinationer

Kombiner Hop-på-hop-af-ture i København med andre favoritter i København. Nogle ting er bedre i forening.

Flere måder at opleve Hop-på-hop-af-ture i København på